Skąd biorą się zaburzenia zdrowia psychicznego?

  • Home /
  • Blog /
  • Skąd biorą się zaburzenia zdrowia psychicznego?

Skąd biorą się zaburzenia zdrowia psychicznego?

Dlaczego część osób ma problemy ze zdrowiem psychicznym?

Ludzie często zadają sobie pytanie jak to jest, że część osób ma problemy ze zdrowiem psychicznym, cierpiąc np. na nerwicę lękową, zaburzenia osobowości, depresję czy psychozy?

Dla wielu osób ogromnym zaskoczeniem jest to, że rdzeń naszej osobowości kształtuje się w pierwszych 3 latach życia. Potocznie myślimy, że jest to błogi okres dzieciństwa, z którego dziecko nic nie pamięta. Nic bardziej mylnego. W tym czasie, w psychice niemowlęcia dzieje się tak dużo, że amnezja dziecięca, czyli niepamięć przychodzi nam z pomocą. Jednak istnieje inny rodzaj pamięci, tzw. pamięć emocjonalna, która nieświadomie wpływa na nasze życie. Jeśli np. bardzo wcześnie po porodzie dochodzi do zerwania więzi emocjonalnej lub fizycznej między matką a dzieckiem, to mogą ukształtować się psychopatyczne zaburzenia osobowości. Osoby takie w życiu dorosłym nie mają kontaktu z własnymi i cudzymi emocjami, nie potrafią empatyzować i mogą być niebezpieczne społecznie.

Skąd biorą się zaburzenia zdrowia psychicznego

Karmienie piersią od narodzin

Obecnie zachęcamy mamy do karmienia piersią od narodzin, gdyż ma to bardzo duże znaczenie. W ten sposób dziecko nie tylko zaspokaja głód, ale ma też możliwość bycia blisko matki fizycznie i emocjonalnie. Duże znaczenie, w tym okresie, ma stan psychiczny mamy, ale warto pamiętać, że po drugiej stronie relacji jest dziecko ze swoimi cechami oraz sposobami przeżywania i radzenia sobie. Jest to więc zależność dwóch osób. Wiemy, że matka może być cierpliwa lub nie w sprawie karmienia, ale dziecko może też na różne sposoby przeżywać pierś. I w ten sposób kształtuje się np. nasza oralność. W życiu dorosłym może to skutkować zaburzeniami jedzenia, jak np. anoreksja, tendencją do palenia lub nadmiernego picia alkoholu.

Pierwsze 6 miesięcy życia

Jeżeli z jakiś powodów dziecko nie przejdzie pomyślnie przez pierwsze 6 miesięcy życia, to konsekwencją jest powstanie osobowości psychotycznej. Osoba taka w życiu dorosłym w ogromnym stopniu używa mechanizmów obronnych z tego okresu, co uniemożliwia jej adekwatne odnajdywanie się w relacjach międzyludzkich oraz satysfakcjonujące życie społeczne.

Od połowy roku zaczyna się powolna separacja od matki, dziecko zaczyna siadać, potem raczkować, a następnie ok. roku chodzić. Dzieci są bardzo zaciekawione światem zewnętrznym i stają się odporne na ból (dziecko upada i nie płacze). Istotne jest to, jak mama reaguje na to, że dziecko "odwraca od niej głowę", a świat zewnętrzny oraz inne osoby z otoczenia również stają się ważne.

Okres ten jest tak dynamiczny, że gdy dziecko osiąga 18 miesięcy znowu istotnie się zmienia. Ponownie odczuwa słabość i zależność, widzi, że samo nie poradzi sobie w świecie, i jak się okazuje nadal bardzo potrzebuje matki, która ma pomóc w radzeniu sobie ze światem. Staje się płaczliwe i pragnie niemalże przylgnąć do matki. Często jest to zaskoczeniem dla rodziców. I ponownie istotne są ich reakcje na pojawiającą się słabość i bezradność dziecka. Jeżeli rodzice sami mają problem z przyjmowaniem słabości i bezradności własnej może stać się to też problemem w rozwoju dziecka, nieświadomie lub świadomie mogą oni odrzucać słabość i zależność dziecka. Może być to kluczowy moment dla powstawania zaburzeń osobowości.

Psychoterapia w Trójmieście

W ostatnich latach bardzo często psycholodzy i psychoterapeuci w Trójmieście oferują tzw. pomoc okołoporodową. Uważam, że jest to bardzo ważna i pomocna inicjatywa. Jeżeli mama czuje, że potrzebuje takiej pomocy warto jest po nią sięgnąć.

Jeżeli jesteśmy "młodymi mamami" często odczuwamy niepokój związany z naszą opieką nad dzieckiem. Warto wtedy sięgnąć po pomoc psychologiczną. Psychoterapia może być korzystna nie tylko z punku widzenia matki, ale może również w znacznym stopniu przyczynić się do lepszego rozwoju dziecka.

psycholog Ewa Mich - Frankowska

16 stycznia 2021