Czym jest psychoterapia i jak wybrać psychoterapeutę

  • Home /
  • Blog /
  • Czym jest psychoterapia ...

Psychoterapia to wybór dla każdego

Czy psychoterapia to dobry pomysł?

Gdy człowiek odczuwa dyskomfort w życiu, uskarża się na złe samopoczucie, cierpi z powodu samotności lub też bliskie relacje, które stworzył nie są dla niego satysfakcjonujące, często zaczyna zastanawiać się „Czy nie powinienem zgłosić się na psychoterapię?”. Pojawia się też wiele innych pytań. Czy psychoterapia jest dla takich ludzi jak ja, którzy ogólnie radzą sobie z życiem, ale mogliby więcej z niego skorzystać, może poprawić swoje możliwości zawodowe? Czy taka inwestycja w siebie jest opłacalna? Czy też psychoterapia jest przeznaczona tylko dla ludzi, o których można pomyśleć, że mają jakieś poważne problemy ze zdrowiem psychicznym? Odpowiedź jest stosunkowo prosta: psychoterapia to wybór dla każdego.
Ponadto wiele osób podejmując decyzję o psychoterapii zaczyna odczuwać lęk i obawy przed oceną własną i innych. Są to naturalne myśli i uczucia. Z pomocą przychodzi nam informacja o tym, że inne osoby, często nam znane, o których nie pomyślelibyśmy, że mają problemy w życiu czy w pracy, także korzystają z psychoterapii.

Czym jest psychoterapia i jak wybrać psychoterapeutę

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia jest zarówno leczeniem naszego stanu umysłu, jak również metodą lepszego poznania siebie.
Każdy człowiek posiada część świadomą i nieświadomą. Jest to stan jak najbardziej normalny. Nasza psychika nie jest w stanie w sposób świadomy pomieścić wszystkich informacji i bodźców, które do nas docierają. Bardzo często informacje trudne dla nas automatycznie usuwamy do nieświadomości. Wyrazem naszej części nieświadomej są pomyłki, zapominanie, przejęzyczenia, a także jakąś część, którą trudno nam wyrazić i której często sami nie jesteśmy świadomi, przez co wielokrotnie umieszczamy ją w żartach. Wówczas jest ona bardziej akceptowalna dla nas samych, jak i dla innych. W ten sposób odbywa się naturalna komunikacja z samym sobą oraz z innymi ludźmi.
Nasze trudności i kłopoty mogą pojawić się wówczas, kiedy nasza część nieświadoma zbyt mocno ingeruje w nasze życie i robi to w sposób dla nas niekorzystny. Zaczyna tworzyć blokady, sztywne schematy, stały sposób rozwiązywania spraw, który czasami może wyhamowywać nasz rozwój. Generalnie, nasze życie staje się schematem poza który nie możemy wyjść, nie jesteśmy w stanie być elastyczni i spróbować nowych rozwiązań. Dlatego psychoterapeuta pomaga w poznawaniu części nieświadomej, która komplikuje nasze życie, pomaga nam rozpoznawać nasze schematy myślowe oraz zachowania, a wraz z postępem psychoterapii możemy nabywać nowy, bardziej elastyczny sposób funkcjonowania.
W gabinecie psychoterapeutycznym spotyka się więc dwoje ludzi: pacjent i psychoterapeuta, którzy zaczynają ze sobą współpracować. Pacjent opowiada swoją część świadomą, do której ma dostęp, a psychoterapeuta, dzięki nabytym technikom pracy ma dostęp do części nieświadomej. Zakładając, że współpraca jest konstruktywna pacjent nabiera większej świadomości siebie i dzięki temu zaczyna lepiej funkcjonować w życiu.

Jak wybrać psychoterapeutę?

Wiele osób zainteresowanych psychoterapią nie wie do kogo się zgłosić. Wówczas w wyborze psychoterapeuty mogą przyjść nam z pomocą organizacje psychologiczne i psychoterapeutyczne, które tworzą listy certyfikowanych psychoterapeutów. Jedną z nich jest np. Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
Warto też dowiedzieć się w jakim nurcie pracuje psychoterapeuta, np. czy w swojej technice pracy uwzględnia nieświadomą dynamikę umysłu czy też bazuje tylko na świadomości. Istotne jest też jakie szkolenia przeszedł, jak wygląda jego doświadczenie zawodowe oraz czy poddaje swoją pracę superwizji.

psycholog Ewa Mich - Frankowska

26 października 2020
Zobacz także
Kryzys małżeński