Kryzys małżeński

Kryzys małżeński

Trudna sytuacja w związku lub w małżeństwie

Przyczyną zgłaszania się po pomoc do psychoterapeuty może być trudna sytuacja w związku czy też w małżeństwie. Pojęcie trudnej sytuacji zazwyczaj jest bardzo subiektywne. Jedna osoba jako trudność przeżywa brak porozumienia intelektualnego lub emocjonalnego, co może powodować uczucie oddalenia, a nawet poczucie samotności. Innym doskwiera mało udane pożycie seksualne lub sytuacja pojawienia się "trzeciego" w związku - może być to sytuacja klasycznej zdrady małżeńskiej, ale też sytuacja, w której jeden z partnerów odczuwa, że ten drugi ma bliską relację np. z własnymi rodzicami. Nierzadko pojawienie się dziecka w małżeństwie może być również przeżywane jako ten trzeci „element”, w szczególności przez męża, który może czuć się odrzucony, gdy żona zajmuje się noworodkiem.

Kryzys małżeński

Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie co jest przyczyną kryzysowej sytuacji

Jeżeli ludzie tworzą bliską więź ze sobą, to często intuicyjnie wyczuwają, że coś nie gra, coś się zmieniło. Wówczas sięgają po pomoc psychologa lub psychoterapeuty w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie: co jest przyczyną tej sytuacji.

W terapii przeanalizujemy i przepracujemy ten problem

Gdy już osoba zgłosi się do psychoterapii, to próbujemy bliżej przyjrzeć się temu, co dzieje się w związku. Czy jest to problem w relacji z drugą osobą, która realnie oddala się lub porzuca swojego partnera, czy też jest to wewnętrzny problem osoby, która się zgłasza. Możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdy małżonkowi może być trudno znosić wykluczenie i wówczas sytuację, gdy druga osoba ma swoje sprawy lub relacje z innymi przeżywa jako porzucenie i czuje się samotna. Jeżeli w terapii przeanalizujemy i przepracujemy ten problem, pacjent może zrozumieć przyczyny takiego, a nie innego przeżywania, to sytuacja w małżeństwie może ulec poprawie, a związek ponownie może stać się bardziej satysfakcjonujący i bliski.

Naturalne kryzysy

Warto też wspomnieć, że w małżeństwie istnieją też naturalne kryzysy, których dobre przepracowanie może wzmacniać związek. Do takich kryzysów należą np. pojawienie się pierwszego dziecka lub moment, w którym dzieci dorastają i opuszczają dom rodzinny tzw. syndrom pustego gniazda. Niejednokrotnie trudnym momentem jest przechodzenie małżonków na emeryturę i radzenie sobie z problemem starzenia się.

psycholog Ewa Mich - Frankowska

13 maja 2021